Biometar 80/2,8
Ha az ember fia (vagy lánya) megveszi élete első (vagy sokadik) SLR/DSLR gépvázát, az első lelkesedést gyakran követi a kétségbeesés. Jaj Istenem, milyen objektívet vegyek. Nos igen, a gépváz múlandó dolog, az objektív azonban örök. Nem egy-egy váz szolgáltatásai miatt jegyzi el az ember szinte örökre magát egy-egy gyártóval, hanem sokkal inkább a vázak árának többszörösébe kerülő objektívek miatt.
Gyakran azonban a váz vásárlása miatt már amúgy is lapos pénztárcánk nem bír el még egy-két-három, darabonként "párszázezer" forintba kerülő objektívet. ÿgy aztán (különösen ha tapasztalatlan kezdő SLR/DSLR tulajdonosról van szó) látótérbe kerülnek a különböző érdekesnél érdekesebb gyártmányú üvegek. Nagy többségük igen hasonlít ez objektívekhez (mármint ha a közös ismérve az objektíveknek, hogy átengedik a fényt). Az ezekkel a "csodákkal" készült képek azonban nem eredményeznek mást mint csalódást. (Figyelem itt most egy "elitista" megjegyzés következik). Persze a csalódás sokban függ attól, hogy mennyire igényes a fotós és, hogy mi a végső média amin a műve megjelenik. Ha 9x13 méretű családi emlékképek vagy 800x600 webes galéria a cél, nos akkor tulajdonképpen mindegy mi van a gépen, csak áteressze a fény valamennyire. Ha azonban A3 vagy nagyobb inkjet vagy lightjet nyomat, esetleg vetítésre kerülő dia a célunk, (azaz valahol a "fine art" felé tartunk). Nos akkor az újonnan pár tízezer forintért kapható csoda hiperzoom DG XY QR TY Macro objektíveket inkább felejtsük el.
Mit tehetünk, ha nem akarunk/tudunk százezreket kiadni objektívekre, mégis valamennyire minőségi képeket szeretnénk készíteni. Nos ebben az esetben fordulhatunk a régi idők objektíveihez. Érdekes módon ezek az M42, Psix, K etc. csatlakozással rendelkező objektívek meglepően olcsók és minőségük pedig nagyon jó. (mint már említettem az objektív örök). Persze a választék ebben az esetben is nagy. Ebben a cikksorozatban egy kis útmutatót szeretnék nyújtani ezekhez az "alternatív objektívekhez", cikkenként egy-egy klasszikus objektív bemutatásával.
A Pentacon 500/5,6 és a Zenitár 16/2,8 után egy általánosabb célú objektívről lesz szó. Ez az üveg a szép napokat megélt Pentacon SIX gépek alapobjektíveként ismertté vált Biometar 80/2,8. Középformátumú objektívhez képest meglepően kicsi és kompakt felépítésű, mindössze 280g. Összesen 5 lencsetagot tartalmaz 4 csoportban. Több változatban is gyártotta a Jénai Carl Zeiss művek. Leginkább használható az MC bevonattal rendelkező teljesen fekete változat.
A rekeszt 2.8 és 22 között állíthatjuk. Az élességállítás nagyon finoman az első gyűrű teljes fordulata alatt történik. Közelpontja 1m. A rekesz pedig nyolc lamellából áll.
A Psix rendszerben az M42 objektíveknél megszokottal pont ellentétesen működik a blendebeugrasztás, azaz ha az objektív végén lévő pöcök nincs benyomva akkor a blende folyamatosan állítható, ha pedig benyomjuk akkor az nyitja a blendét. Emiatt a megoldás miatt nincs szükség A/M átkapcsolóra ha M42 vagy más illesztéssel használjuk az objektívet.
Ha Canon vázon szeretnénk használni, szükségünk van egy átalakítóra ami az objektív Psix végét Canon formára hozza. Ezt legkönnyebben egy Psix/M42 és egy M42/Canon átalakító kombinációjával érhetjük el. Ilyen átalakítót szinte mindegyik fotós börzén találunk pár ezer forintért. Ha átalakítóval kisfilmes gépen, vagy DSLR-en haszáljuk akkor az 55x55mm kirajzolt képnek csak a középső (optikailag legjobb) részét használjuk, így a kapott kép minősége nagyon jó lesz. (Elgondolkoztató, azaz inkább barkácsolásra inspiráló, hogy egy ekkora képet kirajzoló objektívet egy 1.6-os crop faktorú DSLR gépen használva rengeteg optikai tartalék van a shift és tilt mozgások megvalósítására. Hmm....)
Az objektív rajzolata f2.8-nál kicsit lágy, ami tökéletes portréobjektívvé teszi. F4-től pedig a rajzolat meglepően éles, összevethető a Canon 70-200/2.8L által produkáltakkal.
Az objektívvel és 10D-vel készített tesztképeket a galériában (http://www.fototipp.hu/filebrowser/Tesztkepek/Biometar80mm) lehet megtekinteni.
Az Biometar 80/2,8 ára beszerzési forrásonként és állapottól függően változik, de általában 6000 és 10000 forint közötti áron hozzájuthatunk egy jól működő,kifogástalan üvegű példányhoz. Portrézáshoz, kistelének általános célú objektívnek, vagy éppen panorámázáshoz tökéletes.
- A hozzászóláshoz belépés szükséges
- 12903 olvasás
Hozzászólások
Hmm...
Igen, szépek és jók a manuál m42-es obik.
Csak egy észrevétel velük kapcsolatban: nagyon nehéz az élesség pontos beállítása! Legalábbis az én 300D-men. 10D-n se hiszem, hogy van mérőékes mattüveg...
Szóval trükkök lehetőségek a velük való élet megkönnyítésére?
Üdv!
Igen, szépek és jók a manuál M42es obik...
Viszont a "nagyon nehéz az élesség pontos beállítása" kezdetű észrevételed nem helytálló, amennyiben az M42es obikra vonatkozik... a 300D-re viszont igen :-)
Próbáld ki egyszer Pentaxon, meg fogsz lepődni! ...főleg ha abban is ki van cserélve a mattüveg prizmapárosra (lásd még: mérőékes... 4000 forint ha jól emléxem...)
üdv
emyl
Néhány eszközzel és egy kis gyakorlattal nagyon jól lehet fókuszálni az AF gépeken is.
- Kereső nagyító (eszköz)
- Szálkereszt paralax fókuszálás (technika)
- EF objektív szimulátor M42 átalakítóba építve
- Végső esetben a mattüveget is ki lehet cserélni mérőékesre pár ezer forintból.
Rövidesen mindegyik itt felsorolt módszerről lesz cikk.
Tűkön ülve várom a cikket!
Ez nagyon jó téma !
Várjuk a részletes kifejtését.
Azt hiszem sokunknak vannak problémái a 300 D keresője miatt a manuális fókuszálással.
Nagyon várjuk a tanácsokat, hogyan javíthatnánk a gép "veleszületett" képességein.
Szívesen venném a használóktól a 300 D utáni Canon gépek gyakorlati értékelését, vagy összehasonlítását is ebből a szempontból.
A 300D-n igen nehéz. Kipróbáltam a Prakticámon és láss csodát...
Félreértettél.
"Kipróbáltam a Prakticámon és láss csodát..."
Prakticával kipróbálni még jobb, nagy és világos a keresője van (a Pentax MZ5N-hez képest is)...
Viszont nem értettelek félre...
Azt írtad hogy jók az M42esek... aztán köv mondatban (mintegy folytatva a gondolatsort) hogy az az észrevételed velük kapcsolatban, hogy nehéz élességet állítani. Ezután mellékesen hozzáteszed hogy legalábbis a 300D-n, meghogy a 10D-n (ami ugyebár magasabb kategória) sincs cserélhető mattüveg.
Ez - józan paraszti ésszel végiggondolva - úgy néz ki, mintha az M42es obik hibája lenne hogy nem lehet velük élességet állítani, holott ez a 300D tetű (mielőtt valaki félreérti: kicsi, sötét, tehát használhatatlan ) pentatükrös keresőjének a hibája. Az hogy a Kanon ilyet tesz a gépeibe (a 350D is ilyet kapott de az még kisebb, úgy tűnik próbálják a népet leszoktatni a MF-ról) és nem teszi lehetővé hogy kicseréld a mattüveget hanem kénytelen vagy AF-et vagy egyéb (persze kanon gyártmányú, tehát K drága) kiegészítőket használni, az a fenti cég taplósága...
Ha mégis azt gondoltad hogy a 300D-n nem tudsz rendesen élességet állítani M42es obikkal azért, mert annak szar a keresője, akkor viszont nem azt írtad amit gondolsz...
Nem kötözködni akartam, csak gondoltam jobb, ha tisztázzuk a félreértéseket...
Üdv
emyl
Igen, azt szerettem volna írni, hogy 300D-n manuálisan szinte lehetetlen (vagy valamiért nekem nem sikerül) élesre állítani, tök mindegy milyen, optikát. Nincs harag!
Üdv!
Nem ilyen bonyolult az ügy, az orosz Jolos gyárt Psix/EOS adaptert.
http://www.kamepa.ru/pages/photo.php?id=1
Egy kérdés: EOS 10D-n a Biometar 80-as milyen relativ fókusztávolságnak felel meg?
Egy 80mm-es objektív 80mm-es marad, bármilyen gépre teszed. Azaz a 10D-n 80mm x1.6crop virtuális gyútávnak fog megfelelni.
Amivel keverheted az a képszög. Ami függ az film/érzékelő mérettől. A 80mm képszöge 6x6 filmen 56fok ugyanezt a képszöget leica kockán 40mm-es objektív adja. Leica kockán a 80mm 30 foknak felel meg, azaz 6x6 esetén ez normál objektív, leicán kistele.