Fotós workshop és expedíció - Izland, 2005

Helyszínek/Útleírások
0
Az adott értékelés: nincs

Ahogy azt már korábban bejelentettük, a tavalyi út után úgy döntöttünk, hogy mindenképpen vissza kell menni Izlandra. A költségek csökkentésére és a jó társaság biztosítására ezúttal szeretnénk egy workshop keretében, 2005. június 24. és július 2. között újabb expedíciót indítani.

Jégív, Jökulsárlón

Canon 1D Mk II - 70-200mm f/2.8L IS @ ISO 100

Mire számítsunk?

Az expedíció fotózásról szól. Rengeteg fotózásról, és jóformán csak arról. Minden egyéb tevékenységünket ennek rendeljük alá. Arról, hogy körülbelül mit várhatunk, a 2004-es expedíció alapján alkothatunk képet.

Négykerékhajtású terepjárókkal fogunk utazni, autónként 3 fővel, plusz a hozzájuk tartozó csomagokkal és felszereléssel. A körülbelül 3000 km-es út több, mint kétharmadát földúton fogjuk megtenni. Többször fogunk folyókon átkelni.

Mivel az éjszakák alig három órásak, így rendkívül keveset fogunk aludni, és a workshop végére teljesen kimerült lesz az egész társaság. Amikor az időjárás úgy hozza, megpróbálunk egy keveset behozni az alváshiányunkból.

Ez az expedíció nem aboszolút kezdők számára való, lévén nem lesznek alapszintű fotós oktatások. Együtt fogunk fényképezni, és alkalmunk lesz arra, hogy megbeszéljük ki mit miért csinál, megvitassuk a használt módszereket és művészeti szempontokat, majd esténként megnézzük és kiértékeljük egymás munkáját.

Szóval kalandos út lesz, nagyon sok izgalmas lehetőséggel!

Pad a Seljalandsfoss vízesésnél

Canon 1D Mk II - 24-70 f/2.8L @ ISO 160

Útiterv

A kilenc nap alatt 8 napot foguk fotózással tölteni, az első nap délutánjától, az utolsó nap délelőttjével bezárólag.

1. nap - Kora délután indulunk Reykjavíkból, ahol a repülőtér mellett találkozunk. Egyből indulunk a Snaefellsnes félsziget fel, ahová még délután meg is érkezünk. Itt Arnarstapi kikötőjében a sirályokkal teli szirteknél, majd a Snaefells gleccser nemzeti parkban fényképezünk. Ha az időjárás engedi, akkor a gleccser oldalába is felmegyünk, ami kemény hegyi út lesz. Alszunk egy keveset Ólafsvik-ben.

2. nap - Reggel időben elindulunk, hogy Stykkisholmur kikötőjébe érjünk. Innek komppal megyünk Brjanslaekur-ig. Út közben kis szigetek és világítótornyok mellett fogunk elmenni, és ha szerencsénk van, ekkor már látunk lundákat, és a tengerben medúzákat a hajó mellett. Ahogy átértünk, elindulunk a Látrabjarg felé, amely Európa legnyugatibb pontja. Út közben változatos tengerpartokat fogunk látni, és a Látrabjarg-nál lundák, alkák és sirályok várnak ránk. Reménykedünk a szép naplementében. Aludni Breidavikban fogunk.

3. nap - Visszaindulunk a fjordok mentén. Annak ellenére, hogy térképen rövid út, de a hegyre fel, hegyre le, és kacskaringózó utan miatt ez egy hosszú szakasz lesz. Út közben a fjordokat fényképezzük. Délutánra visszaérünk az 1-es útra, ahol északkelet felé vesszük az irányt, és az estét még az F35-ös út előtt töltjük Blönduós-ban. Itt fel is tankoljuk a készleteket: vizet, élelmiszert és tartalék benzint, mert jó esetben is két napig nem fogunk civilizált terület közelébe érni.

4. nap - Korán reggel elindulunk a Kjölur geotermális területek felé az F35-ön. Itt, majd Kerlingarfjöll hegyeiben töltjük a következő napot. Ezen a részen már érzékelni fogjuk Izland zord arcát, magunk mögött hagyjuk a civilizációt. Gleccserek, sziklák, és forróvíz források között fogunk járni. Egy rövid éjszakát is fogunk itt tölteni, sátorozva.

5. nap - Elidőzünk még kicsit a Kerlingarfjöll környékén, majd folytatjuk utunkat az F35-ön lefelé. Út közben betérünk a Jarlhettur hegyei közé. Esétre megérkezünk a Gullfoss vízeséshez, illetve a tőle pár kilométerre lévő Geysír városába. Itt a Strokkur-t, és egyéb, kisebb gejzíreket fotózunk, és az éjszakát is itt töltjük.

6. nap - Hajnalban, ha jó idő lesz, visszamegyünk a Gullfoss-hoz a napfelkeltét fényképezni. Majd elég is a civilizációból, újra a helyek közé vesszük az utunkat, Landmannalaugar felé. Itt újra megcsodálhatjuk a geotermális tevékenységet, és jég valamint a kicsapódó ásványi anyagok által színezett sziklák között fogunk járni. A délutánt itt fotózzuk végig, alszunk egy keveset.

7. nap - A reggel végigfotózása után búcsút intünk a hegyeknek, és Izland legnagyobb nemzeti parkja, a Vatna gleccser felé indulunk. Itt fő célpontunk a Jökulsárlón gleccserlagúna lesz, de emellett a gleccsert is útba ejtjük. Itt újra szállodában alszunk.

8. nap - A napfelkeltét újra a Jökulsárlón mellett várjuk, majd elindulunk visszafelé. Út közben betérünk a Dyrhólaey természetvédelmi területre, ahol újra lundákkal találkozhatunk. Itt módunk lesz a zsákmánnyal hazatérő állatokat megfigyelni és fotózni. Estére Skogar-ba érkezünk, ahol az utolsó éjszakánkat tölteni fogjuk. Kiértékeljük az utat, megnézzük a készült képeket, és összepakolunk annyira, hogy másnap haza tudjunk indulni.

9. nap - A visszafelé vezető úton megállunk a szebb vízeséseknél, a Skogafossnál és a Seljalandsfossnál, majd Keflavik repterére megyünk, ahonnan hazaindulunk.

Részvételi feltételek

Lévén Izland rendkívül drága, két-háromszorosa az itthoni áraknak, amit az összkerékhajtású nagy terepjárók bérlete még tetéz, így az expedíció részvételi költsége viszonylag magas: 460.000 forint. Ez magában foglalja a szállások, étkezések, és az autó költségét, a repülőjegyet azonban nem.

A részvételi díj kifizetése két részletben történik. Az első 260.000 forint a jelentkezés utáni 10 napon belül, a második részlet pedig március 31 előtt. A regisztráció lemondása esetén a befizetett összeget 100.000 forint híján visszatérítjük. Május 15. után 200.000 forint kivéletével visszatérítjük a részvételi díjat, de csak akkor, ha valaki mást tudunk a jelentkező helyére találni.

Akit komolyabban érdekel a dolog kérem vegye fel velünk a kapcsolatot a sefi@fototipp.hu címen

Hozzászólások

optikus
2005, január 13 - 01:13
optikus képe
Szivesen elmennek de 460e!!! az brutal, repjegy nelkul meg plane. Szerintem reszletezzetek ki alaposan mert ez nagyon soknak tunik (tavaly norgeban voltunk kifejezetten fotozni 17napot, az kijott a felebol utazassal egyutt pedig ott aztan iszonyat arak voltak [igaz nem repulovel hanem kompal, de sajat autokkal es vegig fahazban, 2 napot kiveve]).
PusztaiL
2005, január 30 - 18:49
PusztaiL képe

Igen, vannak utazási irodák, akik már 170 ezerért kínálnak 8 napos túrát. Amihez egy VW Polo kategóriájú autó jár. Ellenben ezen a túrán szinte végig olyan terepen fogunk menni, ahol a terepjáró nem lehetőség, hanem szükséglet: Polo-val nem lehet átkelni a felföldek folyóin. Ezen kívül egy terepjáróban maximum 3 ember fér el, mivel kell a hely a felszerelésnek (állványok, hátizsákok, hálózsákok, sátor, kaja, stb) is.

A költség magában foglalja a második napon a kompjegyet is. Ha ehhez még hozzáadjuk az étkezés költségeit (kb. 900 Ft fél kiló kenyér), akkor pillanatok alatt összejön ez az ár.

Prew
2005, február 3 - 11:42
Prew képe

Bevallom nem keves ez az osszeg! Sot!

Nem ellenreklamnak, de itt van egy-ket masik ajanlat is:

Baraka

Izland (2005. augusztus 04. - 2005. augusztus 19.)

http://www.baraka.hu/izland/

Izlandi hetvege (2005. április 28. - 2005. május 02.)

http://www.baraka.hu/izlandi_hetvege/

PusztaiL
2005, február 3 - 14:36
PusztaiL képe

Érdekes összehasonlítani a két túrát. "Almát naranccsal", ahogy az angol mondja. A mi célunk az, hogy minél több jó fotót készítsünk, ehhez pedig bármennyire is szép az 5 napos gyalogtúra, túl kis részre korlátozódik. Ã?gy mi inkább a hatékonyabb, de költségesebb terepjárós megoldást választottuk.

Egyébként a hivatkozott túrák - a gyalogos rész kivételével - Izland "túristaparadicsom" részét járják be. Nekünk célunk keresztülvágni a teljes felföldön, végig az F35-ös úton, ahová a normál túristautak nem terjednek ki. És mivel ezeken a helyeken kis terepjáróval nem boldogulunk, ezért naggyal megyünk (Nissan Terrano II, Land Cruiser GX, Land Rover Defender vagy hasonló kaliberű járművek). Ami körülbelül félmillió forint 9 napra.

A nem kifejezetten fotósok számára tervezett túrák esetén a napok fotós szemmel legszebb részeit - a hajnalokat és a naplementéket - a szállodában töltik. Mókás volt tavaly látni, hogy amikor mi befejeztünk egy reggeli fotózást, és kicsit visszamentünk aludni a kocsiba, akkor érkeztek meg a túristabuszok. Este pedig pont fordítva.

atus
2005, február 13 - 21:43
atus képe

Azt értem, hogy a külföldi workshopokban miért nincs repülőjegy. Itt viszont nem igazán lesznek külföldi résztvevők, ha jól sejtem, úgyhogy igazán beleszámíthattátok volna. Hogyan oldjátok meg az utazást? Mennyi lesz az oda-visszajutás költsége?

http://foto.coolness.hu/

PusztaiL
2005, február 14 - 15:54
PusztaiL képe

Az utazást több okból nem akartuk a workshop-pal egyben szervezni. A tapasztalat az, hogy ilyenkor a résztvevők jelentős hányada szeretne pár napot a workshop előtt/után még az adott helyen tölteni. Tavaly mi 2 napot voltunk előtte, és 1 napot utána. Idén még Sefivel sem egyszerre utazunk, és valószínűleg hazafelé sem egyszerre jövünk. Magam részéről szeretek a túrák előtt kis tartalék időt hagyni (legalább 1 nap), ha a csomagok késve érkeznének meg. De ezt sem akarjuk mindenkire rákényszeríteni.

Utazásra eddig a következő lehetőségeket találtuk. A Malév tavaly 200eFt volt, most ugyanaz a jegy 150eFt környékén mozog. Fapadossal Bécsből 130 körül lehet megúszni. Ettől alacsonyabb árat már csak úgy lehet elérni, ha nem egyben rendeled a jegyet, hanem két független félben - például Bp - London és London - Keflavik. Viszont ekkor csomagok kicheck-becheck van, és ha lemaradsz a csatlakozásról, akkor sajnálják. De ez a megoldás is 100eFt körül mozog.

atus
2005, február 14 - 17:48
atus képe

Köszönöm a választ! Elég borsos árú kirándulás lesz... :)

http://foto.coolness.hu/

Hozzászólás-megjelenítési lehetőségek

A választott hozzászólás-megjelenítési mód a „Beállítások mentése” gombbal rögzíthető.
A webhelyet a Drupal - egy nyílt tartalomkezelő rendszer - működteti