RawShooter premium 2006
Akiknek mondanak még valamit a lineáris és kombinált konverzió fogalmai, akik mindenféle trükköket találtak ki arra, hogy a legjobb minőséget hozzák ki a képekből, annak ellenére, hogy a Photoshop csak 8 bites színmélységet támogatott, azok emlékezhetnek még arra, hogy három éve milyen eszközök álltak a raw formátumot választó fotósok rendelkezésére. Igazi hőskor volt ez. Volt a Canon File Viewer Utility (ami a jobbára használhatatlan kategóriát képviseli - azóta is), majd a két nagy vetélytárs, a BreezeBrowser és a Yarcplus!. Hosszú heteket töltöttem azzal, hogy kidolgozzam a raw feldolgozó munkafolyamatot, és ez még a legegyszerűbb esetben is azt jelentette, hogy többször vissza kellet térni az egyes lépésekhez, amikor az előre vizualizált eredmény és a valóság nem vágott egybe.
- A hozzászóláshoz belépés szükséges
- 12982 olvasás
Hozzászólások
Persze hogy van élet a Canon kívül is. És a PS-n kívül is. Viszont egyetértek Sefivel abban, hogy mindenki írjon a saját tapasztalataidról/eszközeidről, én szívesen olvasnám, már csak azért is, mert mindig célszerű tisztában lenni az alternatív lehetőségekkel.
Nekem személy szerint a Nikon progik jöttek be, és azt hiszem, hogy nem az elvakult márkahűség miatt. Amikor elkezdtem a digitális képfeldolgozással barátkozni, kipróbáltam egy csomó progit, amit csak el tudtam érni. A Photoshop 5. és emlékezetem szerint 7. verziójával is próbáltam megbarátkozni, de nagyon utáltam, mert bonyolultnak találtam, illetve idegesített, hogy egy-egy képmódosításhoz csak több almenü megnyitásával tudtam eljutni. Gyakorlással és program alaposabb ismeretével biztosan egyszerűbbé vált volna az életem, de végül is mindig visszatértem a Minolta gépemhez kapott Dimage Viewer programhoz, mert az éppen eleget tudott ahhoz, amit akkor meg akartam/tudtam csinálni az egyes képekkel.
Mostanában a Nikon View 6.2.6 + Nikon Capture 4.3.2 összeállítást használom, több okból is. Egyrészt kiválóan kezeli a Nikon raw (NEF) fájlokat. A Nikon View - szemben a korábban használt ACDSee-vel szép nagy nézőképeket mutat a nyers fájlokhoz, éppen elég nagyokat ahhoz, hogy elsődlegesen szelektálni tudjam a képeket. Kiválóan együttműködik a két program, egy kattintással tudom indítani a Capture-t, de ugyanígy egy mozdulattal tudok indítani a képnézési módból más képszerkesztőt is. A Capture egyes beállításait vagy az egy képhez alkalmazott összes beállítást együtt el tudom menteni, ráadásul úgy, hogy én határozom meg a mappát, gyűjthetem külön és betehetem a képek mellé is. Erről a két programról valahogyan az a benyomásom, hogy a fejlesztésüknél gyakorló fényképészek is lehettek a környéken, vagy legalábbis megkérdezték a véleményüket arról, hogy miként nézzenek ki a végén, pl. milyen menüpontokat rakjanak ki egy-egy palettára, stb.
Persze van még egy csomó dolog ami miatt szeretem ezt az összeállítást, de végül is ez a cikk egy másik programról szól.
Nem valószínű, hogy lecserélném a sajátjaimat, viszont igencsak érdekelnek mások tapasztalatai más dolgokkal kapcsolatban. Annál is inkább, mert annak idején egy csomó időt és energiát megspórolhattam volna magamnak, ha találok erről a két Nikon programról valahol egy tényszerű, magyar nyelvű ismertetést olyasvalakitől, aki tényleg használja is.
dp
Már az Essentials is kedvencem volt, pedig azzal még nehézkes volt dolgozni, számos funkció hiányzott belőle, a munka nagyobb részét más szofttal kellett elvégezni. Mikor megjelent a Premium, letöltöttem, kipróbáltam. Hihetetlenül kézreálló szoft, ráadásul ebben végre benne volt az általam hiányolt funkciók jó része. Azonnal beleszerettem és rácsaptam a kedvezményes árú lehetőségre (arra figyelni kell, hogy a cég dán, így a feltüntetett árra még rájön 25% áfa!).
Gépe válogatja. Nekem a Canon 10D-nél a narancssárgáknál a legdrámaibb a különbség. Van egy csomo halloweenes tökös képem, ott zongorázni lehet a különbséget. :)
---Sefi ---www.fototipp.hu
Én még csak mostanában kezdek a raw formátummal foglalkozni, no meg linuxot használok...
Megtennétek, hogy kipróbáljátok az eredetileg linuxra írt gimp nevű progi windowsos portját,
ami Photosophoz hasonló tudású /legakábbis szerintem, bár elfogult vagyok/.
Próbáltam wines gépen is, nekem teljesen használhatónak tűnt, bár nem tudom a rawokkal ott mi
a helyzet. Jó browsere az sajna nincs.
Kíváncsi vagyok, mit szóltok hozzá.
Próbálgatom néha szegényt, de rettenetesen lassú és nehézkes a PS Elements 2 után.
Általában akkor veszem elő, ha másképp nem boldogulok a fényekkel és rákényszerülök a Curves funkció használatára. Ami tudásban ezen felül megelőzi a PSE2-t, arra általában nincs szükségem. Ellenben a rétegkezelését én katasztrofálisan gyengének érzem. Legnagyobb bánatom, hogy 16 bites képet egyik sem tud kezelni :-(
Sziasztok!
Tegnap a cikk elolvasása után óriási lelkesedéssel vetettem bele magam a RawShooter Premium próbaváltozatának kipróbálásába. Körülbelül 10 órát töltöttem vele, és elég vegyesek a tapasztalataim...
Miután többszáz CRW-t és CR2-t megnéztem vele, azt vettem észre, hogy a DPP-hez képest túlságosan szaturált, és "pontatlan" színeket kapok eredményül.
A túlságosan szaturált alatt azt értem, hogy pédául néhány vörösrózsáról készült fotómon a rózsák teljesen pirosba égnek, a szirmok erezete teljesen eltűnik, amíg ez a DPP alatt gyönyörűen kivehető!
A pontatlan szinek alatt azt értem, hogy egy két egyiptomi képet megnézve a sivatag homokja pirosas, árnyalatot kap, ott is ahol sárgábbnak kellene lennie. Ez a fotó egyébként eddig csak a DPP-vel jelent meg korrektül. A bőrszínekről ne is beszéljünk nem találtam olyan képet, ahol jó lett volna. Általánosságban minden fotóban sokallom a vöröset, pirosat, bíbort...
A képek 300D-vel, és 20D-vel készültek.
Hiányolom a programból a colormatrix profilokat pl. a Faithfull-t és a Natural-t, a fehéregyensúlly profilokat daylight, flash, cloudy stb, valamint a colormanagemnet részletesebb beállíthatóságát.
A program egyébként szuper, mert villámgyors, Ez nem vicc!!! A DPP-hez képest sokkoló a különbség! A kezelőfelületét gyorsan megszoktam, és tetszik.
Eddig kpróbáltam már a PS, C1, RSE, FVU konvertereit is, de alapállapotban, a fájlokat megnyitva, mindenféle plusz állítgatás nélkül a DPP 90%-ban úgy jeleníti meg a képeket, hogy az hihető, valóságos, tetszetős, és csak nagyon keveset kell rajta állítani. Viszont a DPP hátránya, hogy az árnyékokat, és csúcsfényeket nem lehet annyira finoman állítgatni, és néha soknak találom a kontrasztját. Ennek ellenére számomra az eddig kipróbált programok közül messze a legpontosabb. Az esetek 10%-ban amikor a DPP használhatatlan (pl: "félig-beégett" égbolt DPP-vel visszahozhatatlan, akárhogy korrigálok, mindig szürke massza a vége), a RSP hihetelen módon képes használható végeredményt produkálni!
Én úgy vettem észre, hogy a Canon gyári szoftvere produkálja a legszebb színeket, talán azért mert ők ismerik a legjobban a saját gépüket...
A leggyorsabb, eddig egyik legjobb program tényleg az RSP, csak az a problémám vele, hogy sok sok percet kell állítgatnom, mire eljutok azokhoz a színekhez, amit a DPP alapból nyújt.
Nem marad máshátra, mint az, hogy felváltva használom az RSP-t, DPP-t, CS2-őt, és a Neatimage-et. :(
Másik szintén kalibrált monitoron (tft-n)külömben teljesen felejthető ez a DPP színvilág, erre akkor döbbentem rá mikor Pusztai úr samsungján megnéztem az 1ik képemet amit direk a színek miatt dpp-vel konvertáltam.
A hiányolt colormatrix profilok szerintem a "haladó" felhasználóknak éppúgy nem hiányoznak mint a fehér egyensúly "elődefiniált" beállított "piktogrammos" dolgai ezeket csak a dpp 2x tudja.
A ColorEngine pluginnel próbáltam, és annak ellenére nem tetszett az eredmény :(
Haladó nem haladó...néhány kép után "elfárad" az ember szeme, és már másnap is másnak látja a képet. Én személy szerint utálom, hogy pl egy esküvő után több száz képet állítgatni kell...
Ezért szeretem a DPP-t, mert ha CD-n Jpg-ben adom oda arra teljesen jó. Megint más, ha az ember a saját fotóit konvertálja kb fél óra vacakolás képenként :) Sajnos nincs korlátlan szabadisőm.
Segítség !!! Kérem szépen valaki adjon nekem kölcsön egy napra egy kalibrálót!
Szeretném kipróbálni a dolgot, mielőtt egy zsák pénzt kifizetek érte. Egy 20D-t tudok zálogba adni :)
ÁÁÁÁ
Emberek, ez fantasztikus, visszavonom amit írtam!
Sokkal jobb mint a DPP! Nem tudom mit rontottam el tegnap, de ma, amikor újra elindítottam
valami megváltozott. Fantasztikusak a színek, bár többet kell rajta gyúrni mint a DPP-vel,de
a végeredmény kárpótol mindenért! (Bár a vörös rózsa még mindiga DPP-vel jobb...)
Köszi a cikket!
Topy
Topy
Topy
Viszont lesz cserébe ingyen upgrade a Lightroom-ra (már ha egyszer végre megjelenik Windows-ra is). Az sajnos kérdéses, hogy az RWS fájlokat fogja-e tudni konvertálni majd a Lightroom.
Topy
A kiválasztható színprofilok között kell megjelenni egy high és egy low saturation profilnak
---Sefi ---www.fototipp.hu
Imádtam ezt a programot (RS prof 2006), de sajnos a 40D raw-jait nem nyitja meg.
Előtte 20Dvolt, azzal kafa volt.
Tud-e valaki valami megoldást erre a problémára?
A LightRoomot nem bírom megszokni. :-)