Dec
28

Távcsövek és szuper telék

0
Az adott értékelés: nincs

Nemrég egy barátommal beszélgettem, aki az 500mm f/4 optika láttán a következőt mondta:

"az objektiv méretét tekintve: olyan nagy mint egy csillagászati eszköz"

Ettől felcsillant a szemem, lévén valamikor amatőrcsillagászkodtam, és a felszerelés egy része még mindig megvan. Odamentem a szekrényhez, és előhalásztam a nemrégiben újraalumíniumoztatott főtükröt (kicsit poros, mert kb. 3 éve áll a szekrényben).

A tükör egyébként egy 1000mm f/6.7 Newton reflektorból való. Mellette pedig egy 500mm f/4 "refraktor" látható, ami kis rásegítéssel 700mm f/5.6-tá, vagy 1000mm f/8-á alakítható. Ha kicsit kijavul az idő, azt hiszem kipróbálom az 500-as lencsét, hogy a kedvenc égi objektumaimat hogy lehet látni vele.

De ha már ennél a témánál tartunk. A Canon webhelyén is van egy érdekes írás, a Canon Astrophotography Guide. Ajánlom mindenkinek, aki az égi jelenségek iránt érdeklődik.

Hozzászólások

Bajusz Huba
2005, január 22 - 16:16
Bajusz Huba képe

Üdvözöllek!

Nagy öröm lehet otthon találni elfekvő csillagászati távcsövet. Csak figyelemfelkeltő szándékkal egészítem ki leírásodat)
Nemcsak égi objektumok megfigyelésére jó az ilyesmi. Egy amatőr fotós meghökkentő eredményekkel használja madarak fotózására is digit géphez illesztve a csillagásztai távcsövet. Akinek otthon van elfekvő csillagászati távcsöve, biztosan érdemes elkalandozni "Deepsky" képeire a fotozz.hu oldalon.
Jó kalandozást!

Huba

PusztaiL
2005, március 5 - 09:30
PusztaiL képe

Megnéztem az általad javasolt lapot! Nagyon jók a képek! Hosszasan elcsemgéztem közöttük. Van egy werkfotó, amiről eszembe jutott egy dolog.

A csillagászati távcsöveknek két nagy osztálya van: a refraktorok, azaz lencsés távcsövek, és a reflektorok, azaz a tükrös távcsövek. A refraktorok olyanok, mint a "normális" teleobjektívek - az egyetlen fő különbség, hogy ezek általában fix blendével rendelkeznek (ami nem nagy baj, mert a hosszú teléken is majd minden esetben tágra nyitott blendével dolgozik az ember).

A reflektorok esetében van viszont egy kis gáz: a segédtükör, ami a távcső végében lévő főtükörről visszavert sugarakat irányítja a tubuson kívülre (oldalra, vagy vissza hátra), sajnos pont a távcső középvonalában van, és elég nagy területet foglal el. Ennek következtében a fókuszon kívül eső területek, főleg a háttér - azaz a "buké" - nem nagyobb elkent fényfoltokat, hanem fánkszerű gyűrűket fog tartalmazni. Ugyanúgy, mint a tükrös objektíveknél. Ezt a hatást valaki vagy szereti, vagy nem. Én az utóbbi csoportba tartozom, szerintem rendkívül zavaró.

A vonatkozó werkfotón is egy refraktor (lencsés) látható, és ezt alátámasztja a képek gyönyörű bukéja is.

Hozzászólás-megjelenítési lehetőségek

A választott hozzászólás-megjelenítési mód a „Beállítások mentése” gombbal rögzíthető.
A webhelyet a Drupal - egy nyílt tartalomkezelő rendszer - működteti