Mar
02

Végső vakukioldó – Státusz

4.5
Az adott értékelés: nincs Átlag: 4.5 (2 értékelő)
 

Mielőtt bárki azt gondolná, hogy amit annak idején a saját tervezésű rádiós vakukioldóról beszéltem, az csupán egy hirtelen fellángolás volt, nos azoknak egy rövid helyzetjelentés a projekt állásáról.

Hosszas tanakodás és méricskélés után elvetettem a 800Mhz-es rádió modult és helyette egy sokkal intelligensebb 2.4Ghz-en üzemelő modult választottam, amely az nRF24L01 áramkörön alapul. (http://www.decibit.com/) Úgy számolom, hogy a megfelelő protokoll használatával és a mikrovezérlő magas órajelen való járatásával (32-40Mhz) a késleltetés 2-3 ms alatt tartható, ami már elegendő az 1/200-as záridőhöz. Mivel a rádió modul 3.3v feszültséggel működik, így a használt mikrovezérlő is egy kisfeszültségű (18F26K20) típusúra cseréltem le. Szerencsére a rádió modul adó és vevő is egyben, így egyetlen univerzális eszköz készíthető, nem kell külön adót és vevőt készíteni.

Első lépésként az áramköröket próbapanelon összeállítottam, hogy legyen min fejleszteni a működtető szoftvert. Jelenleg a szoftver fejlesztése folyik. Az LCDt és a rádió modult kezelő könyvtárak elkészültek, most a kommunikációs protokoll fejlesztése zajlik, majd ha az megvan, akkor jöhet a felhasználói felület és az olyan kis apróságok mint pl. az energiatakarékos üzemmód.

A cél az, hogy az alkatrészköltség mindennel együtt ne haladja meg a 10.000 Ft-ot darabonként, ez pedig jelenleg tarthatónak látszik. Ha elkészül, akkor kittben és készre szerelt, de nem dobozolt formában szeretném elérhetővé tenni.

Hozzászólások

Analog
2009, március 4 - 19:24
Analog képe

Szia Sefi!

Várom az eredményt és drukkolok Néked. Érdekel a dolog. Nem kellene nagyon elbonyolítani. Fő a gyorsaság, lehetőleg az 1/250 úgy hogy a vaku égésére is maradjon idő. Lehet 1-16 csatorna, de ne legyen kötelező. Én például szinte sohasem dolgozom másokkal egyidőben. Ne legyen stand by, vagy legyen kikapcsolható. Gondolom adott esetben a gép elsütésére is használható. A 3.3 V azt jelenti, hogy lítiummal, vagy két ceruzával is elmegy? Legyen kicsi, nem igazán világos, mire kell az LCD. Nékem csak az volna fontos hogy egy tucat vakut vezérelhessek gyorsan 100m-re, ha a hatótávolság megbízható, minek a visszajelzés? Ha meg nem megbízható, akkor az probléma.  

gyugyu
2009, március 26 - 09:09
gyugyu képe
Szia Sefi! Érdekelne, hogy az elemek mélykisülés védelme meg van-e olva illetve ha nem titok milyen módon, esetleg visszajelzi a készülék? Amugy gratula a projecthez. A villámérzékelő automatikus környezeti fény szabályozása digitális ellenállással megy? A müszerdoboz kialakítása is elég nehéz, gombok a megfelelő helyen legyenek lcd kivágása is..ezeket barkács (reszelő furó) eszközökkel csinálod majd?
Sefi
2009, március 26 - 17:46
Sefi képe

A környezeti fény szabályozást a proci végzi, a bemeneten csak két fotódióda van, egy magas és egy alacsony érzékenységű beállításban. A többi szoftveresen van megoldva. Ezt az teszi lehetővé hogy a használt proci órajele 64Mhz, így megfelelő sebesség áll rendelkezésre az AD konverzióhoz. A mélykisülés ellen szintén a proci védekezik... ha a feszültségszint bizonyos szint alá csökken akkor minden részegységet power down-ba tesz, így a fogyasztás pár uA korulire csökken.

A doboz egyenlőre nehéz dió, lehet hogy csak szerelve, de dobozolás nélkül lehet majd megkapni a kész kütyüt.

Hozzászólás-megjelenítési lehetőségek

A választott hozzászólás-megjelenítési mód a „Beállítások mentése” gombbal rögzíthető.
A webhelyet a Drupal - egy nyílt tartalomkezelő rendszer - működteti