Phase One P65+ - 60 megapixel
Szép színes sajtóanyag landolt ma a postafiókomban, amelyben arról írnak, hogy a Phase One bejelentette a P65+ elnevezésű, szerény 60 megapixel felbontású, full frame, középformátumú hátfalát. Persze megtehetném, hogy simán bemásolom ide a sajtóanyagot, és készen is lennénk. Ennek azonban semmi értelme nem lenne. Aki a sajtóanyagot szeretné olvasgatni az fáradjon el a népszerű digitkompakt tesztelő oldalak valamelyikére. Én inkább egy kicsit elgondolkodtam, hogy vajon mire is jó egy ilyen hátfal, ki fogja megvenni, és egyáltalán miért van ennek a bejelentésnek hírértéke?
Kezdjük talán ott, hogy a középformátumú digitális hátfalak piaca a DSLR gépek piacához hasonlítva elenyészően csekély, és még elenyészőbb a digitszappantartók hatalmas piacához mérten. A világon megközelítőleg hatezer darab KF digitális hátfalat adnak el évente. A Canon naponta gyárt ennyi DSLR-t. Valamilyen okból, mégis, ha egy gyártó új digit hátfalat jelent be akkor az címoldalas hír.
Az tény, hogy a KF digit hátfalak ma a digitális fényképezés csúcsát jelentik (a nagyformátumú scanner hátfalaktól most tekintsünk el) és ki ne lenne kíváncsi a technológia csúcsára. A Sportautó Magazint sem azért veszik meg az emberek, hogy az új Suzuki Swift képességeit taglaló írásokat olvassanak, sokkal inkább kíváncsiak a következő Ferrari modell tulajdonságaira. Az emberek már csak ilyenek. Az EOS1000D bejelentésére oda sem figyelünk, de egy 60 megapixeles hátfal, az igen attól libabőrösek leszünk. A P65+ a mai technika csúcsa, nem vitás. (Abba bele sem merek gondolni, hogy ha a boltban kapható technika már itt tart, akkor vajon hol tarthat a katonai felhasználásra szánt digitális képalkotó technika?)
Full frame kéne mi?
A digitális KF hátfalak világában sem ismeretlen fogalom a crop faktor. Eddig a de facto ipari szabvány érzékelő méret 36x48mm volt. Aztán a 2006-os Photokina kiállításon a Hasselblad bejelentette a H3D kamerát amelyről azt állította, hogy full frame. Persze hamar kiderült a turpisság. A szenzor méret maradt, csak a keresőt készítették kisebbre. (A marketingesek meg röhögtek a markukba.) Ezzel szemben a P65+ 40.4x 53.9mm méretével valóban full frame, bár ha nagyon szőrözni akarunk akkor még egy kicsi hiányzik a teljes 645 mérethez, mivel a Mamiya 645 képkapujának mérete 41.5x56mm. Mindenesetre a különbség olyan kicsi, hogy el lehet hagyni a keresőből a kitakarásokat. Már is megspóroltunk egy kis kivágott fekete kartonlapot. Az már nagyobb fegyvertény, hogy a 35mm gyújtótávolságú objektív immáron nem 40mm-nek felel meg. Ez a probléma persze korántsem volt akkora mint az APS-C formátum esetében azokkal a jó kis szaftos 1.5, 1.6 szorzókkal.
Szóval a méret megvan, de szükség van-e 60 megapixelre ? Az elmúlt években a legnagyobb elérhető KF szenzor felbontása 39 megapixel volt, és nem sokan panaszkodtak hogy kevés lenne. Aztán a Hasselblad pár hete bejelentette, az 50 megapixeles H3DII-50 gépét, amire a PhaseOne nagy hirtelen előrukkolt a P65+ -al. Valószínűleg ha nincs a Hasselblad bejelentés akkor a Phase One megvárja az őszi Photokinát a bejelentéssel. Lehet, hogy egy új megapixel háború veszi kezdetét? Nem lehet tudni, hogy mi lapul még a fejlesztő laboratóriumok mélyén, mely katonai technikákat fogják publikussá minősíteni.
A kérdés, hogy ki fogja megvenni ezeket a csodákat. Biztos lesznek jól megfizetett profi fotográfusok aki majd a nevüket adják a gépekhez és szorgosan fogják bizonygatni, hogy mennyire jobb a nagyobb felbontás. Aztán lesz pár mély zsebbel rendelkező művésze (persze nem Magyarországon) aki nem élhetnek anélkül, hogy 2mx3m-es ultra nagyfelbontású képeket készíthetnének, és a nagy fotóstúdiók is meg fogják vásárolni. Az ügyfelek pedig majd biztosan örülnek a 360 Mbyte méretű képeknek (11db kép egy DVD-n), amelyeket gyorsan átméreteznek kisebb, kezelhetőbb méretre.
Ez egy speciális eszköz, speciális felhasználásra, speciális felhasználóknak. Hétköznapi halandó fotós táskájába nem fog bekerülni. Álmodozni persze lehet róla, és kell is. Az álmodozások közben azért ne felejtsünk el fényképezni, azzal amink van, és ne feledkezzünk meg róla, hogy a jó képet nem a fényképezőgép csinálja.
A cikkhez felhasználtam a Luminous-Landscape oldalon megjelent preview információit, amelyeket a saját véleményemmel egészítettem ki.
- A hozzászóláshoz belépés szükséges
- 6251 olvasás
Hozzászólások
Az írás némiképp emlékeztet a Luminous Landscape cikkére - rövidített fordítás, kivonat? Szerintem kéne jelölni a forrást - még ha nagy az egyetértés is, ami valószínűleg nem véletlen.
Kicsit másképp közelítve: a 60MP lehetővé teszi(tenné) a hármas csoportokba szervezett pixelekkel a valódi, képpontonkénti 3 színű detektálást, 20MP-s képpel. Másrészt: egy valós képelemre jutó pixelek száma javíthatja a kép minőségét - mint ahogy a 600dpi-vel scannelt könyvlap képe is jobb minőségű, mint a nyomdai felbontáshoz jobban igazodó 300, vagy 150dpi-s.
Az egyezés nem véletlen. Osztom Reichmann papa véleményét, és néhány gondolatot valóban felhasználtam az Ő írásából is. A LL cikk itt olvasható. Azt azért érdemes megjegyezni, hogy Reichmann bár nagy haverságban áll a PhaseOne-al, mindíg gondosan kerüli még csak a látszatát is, hogy a zsebükben lenne. (Még ha páran így is gondolják.)
LL cikk - OK.
Na de: minek köszönhető, hogy a hazai honlapok közül gyors ütemben hármat is találtam ma délelőtt, ahol a 2 nappal ezelőtti bejelentés hír, viszont a sok digitális hírújság rá se ránt, csak az LL. Még a DOP sem.
A felbontásról:
A 70-es évek elején néhány 50mm-es objektív - optikai padon - 500 v/mm-t, vagy annál kisé többet tudott (erős kontraszt, stb), ami 250 vp/mm. Úgy gondolom, 50vp/mm nem túl nagy követelmény, Leica méretben. "Optimális" esetben ez 100 pixel/mm, az az 2400X3600 (durván). Valóságban ennek 2-3x-osa szükséges. Színenként. Már ha nem a program által kalkulált, kitalált színekkel alkotunk képet. S akkor most hogy állunk a pixelek számával?
Itthon a portálok kész híranyagot kaptak, lefordítva, publikálásra készen... naná hogy kiteszik, uborkaszezon van. A DOP gondolom el van foglalva az uj samsung szappantartók bejelentésével. Az LL, a Photoshopnews ill. pár mértékadó blog azért hozta a hírt.
A felbontás érdekes dolog, de nem biztos hogy érdemes elmenni számmisztikába. Az mindenesetre elgondolkodtató, hogy amikor kijött a canon 1DsMkIII, hirtelem sokan rájöttek hogy a Canon obik már kevesek ehhez a felbontáshoz és elkezték használni a Zeiss objektíveket...
A Digital Outback Photo ügyében tévedtem, hozza a hírt, bár főként a DxO új változatával foglalkozik. a Samsung szappantartókkal kevésbé, az a dpr-nél sláger. Elnézést a tévedésért.
A reklámok számmisztikája más világ - rutin sajtófotóhoz, könyvekhez 10-20MP elégnek tűnik, bár.... Anno két-három évtizede jobb nyomdatechnikájú lapokban (pl.: Internationale Fototechnik) érezhető volt a külömbség egy Nikon/Canon stb. és egy Hsselblad/Roli/Linhof/Sinar felvételről készült nyomdai kép között, bár ezt az elsődlegesen figyelembe vett paraméterekkel kevéssé lehetett magyarázni. A számok emlegetésével csak arra szerettem vona felhívni a figyelmet, mintha a valóság némiképp másként működne mint a PR és a teszt adatok értékelése. (A pixelszám növekedése érzékennyé tehet az objektív nehezen kvantálható rajzminőségére.)
A zajkép pl. un 100%-os nagyítás esetén ugyan objektív, de inkább az az érdekes, valós és használt nagyítások esetén mi az igaz. Néhány hasonló probléma még fölvetendő.
Szia, mint abszolút laikus kérdezem (igaz, 645-ös régi manuális Mamiya rendszert használok): mi a gond a jelenlegi Mamiya fejlesztésekkel, miért tartod zsákutcának? Nem ismerem - főleg nem felhasználói szinten - a legújabb, digi hátlapot is fogadó 645-ös rendszerüket.
Ez már kicsi off talán, elnézést.Én a Mamiya 645 mellett döntöttem/sodródtam bele.
Persze, bizonyosan ez is kompromisszum. A pozitív oldal a hordozhatóság, minőség, ár , oldalarány, ill.az általam preferált témákat jól szolgálja. A manuális obik jók, relatíve olcsók. Két vázam van (1000s), dia ill. ff filmeket használok.
A későbbi vázakat nem ismerem (Super, Pro, AF stb.). Ezért is kérdeztem rá a krirtikus megjegyzésre, mely szerint a jelenlegi M.645-ös váz az új Phase One- al nem igazán szerencsés kombó. Miért? Nem, mintha éppen a vásárláson törném a fejem...
Szia zstv!
Nem szivesen válaszolok a kérdésedre, mert nem célom cikizni egy gyártót, és Néked is Mamiyád van. De ha már így rákérdeztél elárulom. Kb egy évtizedig használtam a Mamiya 645-t. A reklámban azt olvasod, hogy hogy 2.7 szer jobb a kisfilmnél, mert a 645-ös formátum területe 2.7 szer nagyobb a mint a kisfilm. Ehhez azonban az kell, hogy az optika ugyanolyan jó legyen, mint mondjuk a Nikon valamelyik kiváló fix objektívje. Ha a 645-ös filmből kivágsz egy kisfilmes méretet és beteszed egy apo objektíves Leica diavetítőbe, láthatod hogy nem teljesül az általam támasztott követelmény. Nékem tehát ez a gondom, és ezért átváltottam a nagy Pentaxra. Természetesen a Mamiya jobb mint a kisfilm, csak nem 2.7-szer.
Persze azóta eltelt néhány év, de pl az új Mamiya formája sem az igazi. Amikor az ember egy ilyen drága gépet vesz, már minden számít. Ezzel szemben ott van-volt a Contax 645 tökéletes formával és Zeiss AF optikákkal. Sajnos úgy látszik, olyan sokat adtak a vevőiknek hogy közben ők maguk tönkrementek.
Köszönöm a választ, mire bepötyögtem a legutolsó hozzászólásomat, már megszületett ezek szerint.
A Contax-ot mindenhol nagyon dícsérik, kár érte, úgy tűnik. De sem erre, sem Hassira nem volt lehetőségem,
ámde Mamiyára igen.