Bocs, elvesztettem...
Az fotós azt gondolná, hogy a nagy fotóügynökségek komolyan veszik a képek tárolását és archiválását. A valóságban azonban nagyon úgy néz ki, hogy nem ez a helyzet. A hír ami ezen blogbejegyzés apropóját képezi az, hogy egy múlt heti döntésében a New York-i bíróság Chris Usher fotós javára döntött a Corbis ügynökséggel szemben, mégpedig a fotós Corbis által elvesztett képei ügyében. Usher 2000-től 2001-ig a Corbisnak dolgozott és több tízezer képet készített különböző eseményekről, többek között a George Bush vs. Al Gore elnökválasztásról is. 2001 novemberében a fotós felbontotta a szerződést az ügynökséggel és kérte vissza a képeket. (Analóg anyagról van szó, azaz negatívokról). Ezután több évnyi huzavona következett és az ügy végül a bíróságon kötött ki. A bírói döntés megállapította, hogy az ügynökség Usher képeinek mintegy 25%-át, egészen pontosan 12640 képet egyszerűen elvesztett. Ráadásképpen a szerződésben foglaltak ellenére a képek jelentős részét még csak nem is digitalizálta. A kártérítés mértékéről a bíróság később dönt, de hogy szép nagy összeg lesz az biztos. (Az eredeti NPPA hír itt olvasható).
- Sefi blogja
- A hozzászóláshoz belépés szükséges
- 2367 olvasás
Hozzászólások
Nem lehet egyszerü, mivel bíróságra került az ügy. Bizonyára nem elöször dolgozik a Corbis fotóssal és nem egy fotóssal... Tudni kellene milyen szerzödési viszonyban álltak. Milyen jogon kéri vissza a képeket, ha az a Corbist illeti vagy miért a Corbis tárolta, ha a fotós tulajdona? (nem olvastam a cikket el, ez jött spontán)
A Coirbis mint viszonteladó és ügynök szerepelt. A képek tulajdonosa továbbra is megmaradt a fotós. A szerződésbontásra azért került sor, mert a fotós nem volt megelégedve a Corbis által eladott mennyiséggel.
Akkor mégjobban nem értem, hülye ez a Corbis, mert így minden egyes alkalommal külön és újra fizetnie kell a képért a fotósnak,(mondjuk a Corbis is szép lét húzott le bizonyára) ahelyett, hogy alkalmazásba vette volna és rendelkezne a képek tulajdonjoga fölött. És akkor a Corbis rúghatta volna ki mint tehetségtelen fotóst.
De nem védem egyiket sem, csak érdekel a fejlemény!
A Corbis nyilván bármire kapható volt, csakhogy Usher nekik dolgozzon. Usher ugyanis a Fehér Házba sem a Corbis segítségével jutott be, hanem saját engedélye volt, valamint a legmenőbb magazinok közölték a képeit.
Az ügyben felháborító (és egyben eltántorító), hogy a Corbisnak nem ez volt az első pere elveszett fotók ügyében számos fotóssal szemben. Az a legfurcsább, hogy egyszer sem derült ki, hogy mi történt valójában a képekkel.
Ja, és nem tudom láttátok-e, hogy a Corbis kinek a magánvállalkozása? Bill Gates a tulajdonosa, és állítólag a képeket egy hűtött barlangban tartják 6-7000 méter mélyen (http://en.wikipedia.org/wiki/Corbis)
Bizonyára nem az egyetelen fotós, aki bejut a Fehér Házba.
Ha ennyi a baj a Corbis-al akkor miért mennek oda a fotósok? Bizonyára megéri a kártérítés (jobban mint a fotózás).
Egyébként azt sem értem, miért kell Usher-nak bárkivel is szerzödnie, ha ilyen nagymenö... Rég lehetne egy saját ügynökége, nem kellene kiszolgáltatni magát másnak, pereskednie sem kellene és pótolhatatlan képeit sem kellene másra bíznia.
Biztos tudja mit csinál.
A Corbis az Iron Mountain-al (ami pedig egy elég jólmenő cég - és ez nem Gates-é) tároltatja a képeit Pennsylvania-ban (igaz úgy hívják a helyet hogy Corbis barlang - ami nem véletlen, de az Iron Mountain-nak még sok ilyen bányája, barlangja van...) , és furcsa hogy eltűnnek a képek! De mivel itt nem került szóba a perben biztos nem érintettek.
Mindenesetre csak hogy pontosítsunk és ne túlozzunk akkorákat az Iron Mountain mindössze 220 láb - kb. 67 méter (azért a 6000-7000 picit durva volna...) mélyen tárolja a negatívokat és a legsérülékenyebbet olyan -20 C fok környékén 2001 óta.
Lehet ez az eset azelőtt történt mielőtt az Iron Mountainal kapcsolata lett a Corbisnak, vagy esetleg pont akkor, mikor odavitték a képeket...
Van a wiki-n egy hivatkozás egy jó kis cikkre a Iron Mountain "Corbis Cave"-ról, az inkább katonai atombunker mint tárolóhely! :-)