Képek amelyek megváltoztatták a világot I.

Híres képek
4.566665
Az adott értékelés: nincs Átlag: 4.6 (30 értékelő)

Rengeteg olyan fotó van amely így vagy úgy, de híres lett. Azonban azon képek száma, amelyek az egész világot megdöbbentették, vagy elgondolkoztatták, már jóval kevesebb. A most induló cikksorozatban ilyen képeket szeretnénk bemutatni.

I. rész : A kép amely a fotós újságírást új alapokra helyezte

"Omaha Beach, Normandia, Franciaország"
Robert Capa, 1944

Robert Capa szállóigévé vált mondása volt, hogy "Ha a képeid nem elég jók, akkor nem voltál eléggé közel". Ha egy hadtudósító szájából haljuk ezeket a szavakat akkor biztosra vehetjük, hogy az illető nem ágyban, párnák között fog meghalni. (Mint ahogy Capa sem). Azonban Capa pontosan tudta, hogy miről is beszél. A legemlékezetesebb képei akkor készültek, amikor a D-nap reggelén Ő is partraszállt az gyalogság első hullámával az "Omaha" kódnevű partszakasznál. Az erős Német géppuskatűzben Capa kétségbeesetten keresett fedezéket, ellőtte a összes filmjét majd éppen csak elvergődött az egyik visszafelé tartó partaszálló hajóig. A sors iróniája, hogy majdnem feleslegesen tette kockára életét. A három tekercsre összesen 106 képek készített, azonban a filmeket egy mindössze 15 éves labortechnikus, aki túlságosan is izgatott volt és mielőbb látni akarta a képeket, túl magas hőmérsékleten szárította és emiatt az emulzió mindhárom tekercsen megolvadt. 11 kép kivételével minden elveszett, és ez a megmarad 11 kép is elmosódott. Mindazonáltal a LIFE június 19-én leközölt 10 képet "slightly out of focus"("enyhén életlen") magyarázkodó képaláírással. Ez annyira felbosszantotta Capa-t, hogy később ezt a címet adta a világháborúról szóló önéletrajzi könyvének is. (Ez a kötet 2006 októberében jelent meg magyarul, "Kissé elmosódva, Emlékeim a háborúból" címmel a Park Könyvkiadó gondozásában.) Később sokan megpróbálták megismételni a képek hangulatát, legutóbb Steven Spielberg aki igen komoly erőfeszítéseket tett, hogy a "Ryan közlegény megmentése" c. filmjének partraszállási jelenetében, reprodukálja Capa képeinek szürreális hangulatát. Állítólag még azt is megtette, hogy az kamera objektívekről eltávolíttatta a bevonatot.

Bár a Spanyol polgárháborúban készített "A Milicista halála" c. képét talán többen ismerik, mégis a partraszállásról készített képei azok amelyek új irányt szabtak a fotós újságírásnak és bizony meglehetősen magasra tették a mércét.

Hozzászólások

petyadth
2007, március 1 - 00:09
petyadth képe

Kíváncsian várom a folytatást!

Jó ötlet ez a leendő sorozat!

petersz
2007, március 6 - 21:12
petersz képe
Esetleg Ernst Haas: Csodára várva

Vizsla
2007, március 27 - 16:41
Vizsla képe

Azért az nagyon nagyon durva, hogy a cikk teljesen elfelejti megemlíteni, hogy Robert Capa történetesen egy budapesti születésű magyar ember volt!

Sefi
2007, március 27 - 19:26
Sefi képe

Lehet, hogy durva, csakhogy a cikk a képről szól. Az sincs benne, hogy miután nem vették meg a képeit, barátnőjével kitalálták Robert Capa híres amerikai fotóst és az Õ nevében adták el a képeket a Collier-nek, és az sem hogy a háború alatt többször majdnem lelőtték a kiejtése miatt... De mint mondtam a cikk nem erről szól. Akit érdekel Capa azaz Friedmann Endre élete az olvassa el a fent hivatkozott könyvet.

---Sefi ---www.fototipp.hu

Fotólabor
2007, április 7 - 17:52
Fotólabor képe
Valóban levették a bevonatokat a kamera lencséiről, így utánozva az akkori tudósítók által használt objektívek hatását, de ezt természetesen nem Spielberg, hanem az operatőr - Janusz Kaminski - tette meg. A másik ilyen "effekt" a képkockák lassabb váltása volt a harci jeleneteknél (ehez szintén átalakították a kamerát), amitől azok kissé "ugrálósak" lettek, mint a korabeli filmhíradókban. Ezeket a fogásokat késöbb az E századról (magyarul Az elit alakulat címen sugározták) készült többrészes tévéfilmben is használták, melynek Spielberg Tom Hanks-el közösen executive producere volt.

Papolci Erika
2007, április 13 - 08:40
Papolci Erika képe
Nemrég láttam robert Cappa képeit itt Sepsiszentgyörgyön, s megdöbbentettek. A "halálos" képei különösen.

PrakticaB
2007, április 14 - 09:45
PrakticaB képe
Nagyon tetszett a cikk, köszönöm. Eddig én is inkább a képeit láttam, semmint olvastam róla. Várom a folytatást, további jó munkát!

Fotólabor
2011, január 23 - 12:15
Fotólabor képe

 A cikkben említett könyvet még jó egy éve - 2009 karácsonyára - vettem meg, úgy gondoltam az árát már csak a képek miatt is megéri és tényleg nem csalódtam, sőt! Capa ismert és kevésbé ismert felvételei valóban fantasztikusak, de bátran kijelenthető, hogy nem csak fotóriporterként, de íróként is nagyszerű volt. Rejtő Jenő-i humor vegyül írásában nagyszerű éleslátással és mély gondolatokkal. Mindenkinek csak ajánlani tudom! Élete sajnos rövid, ám annál termékenyebb volt, és mindenképpen filmre kívánkozik. Annyi mindenkinek a történetét feldolgozták már, az Övé is megérdemli, hogy mind többen megismerjék. Kalandos jelenetekből biztos nem lenne hiány, elég csak a fotóiból kiindulni. Úgy tudom a jogokat már megvette egy stáb, remélem hogy valóban méltó alkotás születik.

Hozzászólás-megjelenítési lehetőségek

A választott hozzászólás-megjelenítési mód a „Beállítások mentése” gombbal rögzíthető.
A webhelyet a Drupal - egy nyílt tartalomkezelő rendszer - működteti