1 terabájt
A tavaly őszi túra után teljesen betelt az összes rendelkezésemre álló diszk. Ez 50 GB munkaterület (belső diszk a gépben) plusz 120 GB külső firewire diszk volt. Minden egyes kép kidolgozása előtt szabad területet kellett gyártani, úgyhogy kellemetlen volt bármihez is nyúlni. Úgyhogy nekiláttam egy tetemesebb háttértár bővítésnek.
Először, amikor megfordult a fejemben az 1 terabájt gondolata, akkor visszaemlékeztem egyik nagy bankunk géptermére, még 1997-ben. Fél tera tárolót telepítettünk, ami három szekrényt foglalt el (igaz, hogy 1 teráig bővíteni lehetett). Azóta kicsit megváltozott a helyzet...
A belső munkaterület is bővítésre került (megérkeztek végre a tavaly októberben rendelt diszkek), és ezzel lépést tartva a külső "online archívum" disznek az 1 terabájtot lőttem be. Ennek elégnek kell lennie legalább 4-5 évre (ha a jelenlegi éves adatmennyiséget extrapolálom). A LaCie Bigger Disk Extreme-re esett a választásom. ÿr/teljesítmény arányban ez volt az adott gyártó termékei közül a legjobb, és a korábbi jó tapasztalatok miatt maradtam az "egyben" megoldásnál - szemben a csináld magad módszerrel (külső ház, stb, stb - erre majd szerintem Sefi fog reagálni, lévén ő a másik módszert részesíti előnyben ;) - így előzetes számításaink szerint a gyári ár 75%-ából ki lehet hozni).
Na de a lényeg. Tegnap megjött a diszk, kb 5 kilós nagyobbacska dobozban. Gyorsan rá is csatlakoztattam a munkahelyi gépemre - Dell Precision Workstation, Windows 2003 Server-rel, és nekiláttam megformázni - mivel gyárilag Macintosh fájlrendszer van rajta. Itt jött az első bukkanó. 99%-nál lerohadt a formázás... Az ok ismét az sbp2port.sys meghajtó, ami Windows XP SP1-el bezárólag katasztrofális volt - nagyobb terhelés alatt állandóan leállt, és 30 másodperc után indult csak meg az adatforgalom. Azt hittem, hogy a Win2k3-ban ezt megcsinálták végre. Nem. Jobb lett, de még mindig nem működik tökéletesen. Viszont a formázás nem élte túl ezt a kis 30 másodperces szünetet.
Este hazajöttem, és próbálkoztam újra. Illetve próbálkoztam volna. De már a particionálás sem sikerült, a Disk Management közölte, hogy ugyan létrehozta a partíciót, de nem tudja felmountolni. Szép. Több kevesebb káromkodás és a vonatkozó komponens írója felmenőinek emlegetése után nekiálltam hibát keresni. Meg is lett hamarosan. Valamilyen okból kifolyólag az XP SP2 "ismeretlen eszköz"-ként mutatta a partíciókat. Itt a meghajtó frissítése, minek hatására "Generic Volume" lett belőlük, megoldotta a problémát.
Hurrá. Újabb 2.5 óra (sajna ennyi végigformázni 1 terát) után minden flottul működött. De legalább az SP2 sbp2port-ja megy rendesen.
Még egy kis időbe telt, amíg átköltöztem rá (még nem teljesen, de hely van még bőven :))
Fizikailag négy 250 GB-os diszk található az eszközben, viszont ennek ellenére is elég csendes - ha oldalára fordítva használom. Függőlegesen a ventillátor érdekes hangokat tud kiadni. Ha erősebb igénybevételnek van kitéve, és melegedni kezdenek a lemezek, akkor beindul egy "hajszárító", ami pár perc alatt lehűti az egész kütyüt. Normál használat során ez elég ritkán fordul elő.
A kezdeti nyűgök után eddig elégedett vagyok az eszközzel.
- PusztaiL blogja
- A hozzászóláshoz belépés szükséges
- 3641 olvasás
Hozzászólások
Pontosan. RAID0 (stripe set - avagy ékes magyar fordítással: csíkkészlet :)) van benne. Igazad van, ha az egyik diszk bekrepál, akkor ugrott a teljes adattartalom. Éppen ezért fontos a megfelelő mentés. Két célra használom ezt a kütyüt: on-line archívum és gyorsan elérhető backup.
Az on-line archívum arra szolgál, hogy az egyébként DVD-kre kiírt negatívok közötti böngészéshez ne kelljen N darab DVD-t végignézni. (A DVD-kből 2 készlet van, eltérő földrajzi helyeken :)) Azaz ha repül a terás tároló, akkor sincs gáz, mert vissza lehet állítani a DVD-kről.
A gyors elérésű mentést azért tartom, hogy a belső munkaterület lemezek adatainak visszaállításához ne kelljen a szalagos mentéshez nyúlni (mivel az kicsit lassú). A munkaterület RAID5-ön van, így az ottani fájlok sérülése többnyire az én hülyeségemnek köszönhető. Azaz itt sincsenek mentésről vissza nem állítható adatok.
Ha az archivumban akarsz keresni akkor inkább javasolnám a FotoStation Pro v5.0. Nem kell betenned a dvd-ram okat egyesével mert tárol mindent nézőképbe.
Ettől jobb archívum kezelőt még nem láttam. Persze a mentés az jobb ha van mint se.
A disk -ek en kb 5évig lehet számolni a tárolást utánna úgyismegáll valameik a dvd-n kb 3 év múlva eltűnik-karcos lesz stb. Én DVD-RAM-ot használok (plussz hdd-t) elven arra 30 évet írnak (ha nem karcolod meg)
A Digital Asset Managemet szoftverekkel eddig nem sok jó tapasztalatom volt, mert amit csinálni szoktam (böngészés, 1-2 kép vizsgálata, hogy tényleg tetszik-e - mint itt írtam), ahhoz nem szoktak kellően "kézreállók" lenni. Arról már nem is beszélve, hogy a többnyire vagy nem ismerik a színkezelést, vagy nem támogatják megfelelően a D60 és 1D2 RAW formátumát - egy idő után elegem lett belőlük (például az elforgatott D60 fájlok tipikus állatorvosi ló).
Hosszú távra DLT-re mentek, arra is 30 évet írnak (ellenben a DAT-okkal, amiket már két hét után se lehet visszaolvasni), és itt valóban tudom, hogy a 8 évvel ezelőtti szalagot simán vissza lehet olvasni, még úgy is, hogy előtte megpróbáltam demagnetizálni!
A DVD-kre vonatkozóan nem tudom a 3 éves információ honnan származik, a gyári speckók 30-50 év körülre vonatkoznak. Lévén ez archívum, így az ember ennek megfelelően kezeli: tokban, függőlegesen tárolva, és óvatosan kezelve a lemezeket. Ha már elkezd valamelyik DVD vacakolni, akkor vagy arról, vagy a másik földrajzi helyen lévő párjáról - vagy a diszken lévő kópiáról - égetek egy újat. Ã?gy az archívum gyakorlatilag 4 helyen létezik, és elég kicsi a valószínűsége, hogy mind a 4 helyen egyszerre menjen tönkre.
A hét végén be akarom fejezni az archiválási munkafolyamatról szóló írásomat, ahol ezeket - és még más tényezőket is - boncolgatom.
A lényeg igazából nem az, hogy mire mentünk, hanem hogy legyen a saját céljainknak és munkafolyamatainknak megfelelő mentés. Innentől kedzve egyéni preferenciák és tapasztalatok határozzák meg, hogy mi(k) lesz(nek) a konkrét mentési módszer(ek). Ezekről hosszas hitvitákat lehet folytatni. Fotózzunk inkább!