FF szűrők emulálása PS-ben

Digitális Sötétkamra
0
Az adott értékelés: nincs

Sokszor előfordul, hogy egy-egy fényképünket fekete-fehérben szeretnénk elkészíteni. Digitális fényképezőgépet használva (persze vannak kivételek) ezt csak utómunkával tudjuk elérni.A fekete-fehér fényképezés jelentős része arról szól, hogy a lefényképezett téma színeit milyen tónusokká alakítjuk a FF képen. Ha filmre fényképezünk ez sok tényezőtől függ, a film típusától, a fényképezéskor használt szűrőktől, a papírtól amire nagyítunk stb.

Ha digitális anyaggal dolgozunk, akkor a fentiekben említett tényezők (pontosabban a digitális megfelelőik) felett szabadon rendelkezhetünk a használt képszerkesztő program eszközeinek segítségével. Nézzük, hogy a photoshop milyen lehetőségeket nyújt erre.

Az első és legfontosabb szabály, hogy felejtsük el a desaturate és a convert to grayscale menüket. A legjobb barátunk fekete fehérré alakításkor a channel mixer. Ha fekete-fehér munkára használjuk, akkor először a bal alsó sarokban lévő „monochrome" kapcsolót állítsuk be. Ezután színcsatornánként meg tudjuk adni, hogy mennyit vegyen figyelembe az egyes alapszínekhez tartozó világosságértékekből a végleges képen. Egyszerűen megfigyelhetjük az egyes alapszínekhez tartozó FF képeket ha, a „source channels" csúszkákon beállítjuk az egyik színez tartozó értéket 100%-ra, míg a másik két csatornát 0%-on hagyjuk.

Példának ezt a szép színes (polárszűrővel készült) tavaszi képet használjuk.

 Ha csak egyszerűen a „Monochrome" kapcsolóra kattintunk, akkor ezt kapjuk.

Persze sokan és sokszor leírták már ötletként, hogy a channel mixert használjuk fekete-fehérré alakításhoz. Az igazi trükk azonban az, hogy milyen mixer beállításokat használjunk a hagyományos FF technikában használt szűrők szimulálásához. Ehhez ismernünk kell a fekete-fehér technikában használatos szűrőket.

A fekete-fehér fényképezésnél alkalmazott színszűrőzés általános szabálya, hogy a szűrő a saját színének megfelelő árnyalatokat a képen kivilágosítja; a saját színével komplementer színárnyalatokat pedig besötétíti. A szűrő színének megválasztásával azt döntjük el, hogy melyek legyenek azok a színek amelyeket kivilágosítunk és melyek amelyeket besötétítünk. A színszűrők tudatos használatával a fekete-fehér képen a színárnyalatokat jól megkülönböztethetővé tehetjük. Pl. ha kék ég előtt sárga virágot fényképezünk szűrő nélkül, a képen világos háttér előtt sötétszürke virágszirmokat kapunk. Narancs szűrő használatával az égbolt sötét tónusúvá válik, a virágszirmok pedig vakítóan fehéresek lesznek. Másik példa, ha vörös ruhás modellt fényképezünk zöld gyepen. Szűrőzés nélkül a zöld és a vörös nagyjából egyforma szürke árnyalatot eredményez. Zöld szűrővel a vörös ruha sötétté, a gyep világossá válik. Vörös szűrővel a pedig a ruha lesz világos és a gyep sötét.


Szűrő nélkül------------------------Zöld szűrővel-----------------------Vörös szűrővel

A fekete-fehér fényképezhez általában a következő szűrőket használják :

Vörös: Világosítja a vörös színeket, sötétíti a zöldeket és különösen sötétíti a kékeket. A kék égboltot erősen sötétíti, kiemeli a felhőket, drámai hangulatot ad a képnek.
Zöld: Világosítja a zöldeket, sötétíti a vörösöket és a kékeket. A növényzet zöldjének kiemelésére, világosítására használják.
Kék: Világosítja a kékeket, sötétíti a sárgákat
Sárga: Világosítja a sárgákat, sötétíti a kékeket
Narancs: Világosítja a sárgákat, narancsokat és a vörösöket
Sárgászöld: Sötétíti a pirosakat, világosítja a zöldeket, kiemeli az emberi bőr tónusait.
Magas kontraszt: Ez igazából nem szűrő, a nagy kontrasztú papírképet szimulálja

 Az egyes szűrőkhöz tartozó, javasolt channel mixel beállítások a következők:

 

SzűrőRedGreenBlueConstant
Nincs4535200
Vörös100150-15
Zöld355520-10
Kék151580-10
Sárga6030100
Narancs752020-15
Sárgászöld256515-5
Magas kontraszt856515-40

 

Jó kísérletezést!

Hozzászólások

huricano
2005, április 5 - 12:40
huricano képe
Üdv Sefi! Elgondolkoztatott a táblázatod ( nem tudom mi volt a forrásod ): - más helyen azt olvastam, h az r g b csatornák összegének 100-nak kell lennie egy jó képhez (- bár azt nem tudom, mi számit jónak ebből a szempontból ) - a Constant az mi pontosan? - azt vettem észre, h amennyivel több 100-tól az r g b összege, annyival egyenlő a constant értéke minuszban - furcsa, h a nincs szűrőnél nem 3*33% szerepel Kiváncsi lennék a véleményedre; köszi huricano
Sefi
2005, június 5 - 23:09
Sefi képe

Hmm. A teljesen egyenlő értékek lapos nem életszrű képet adnak, arra ott van a desaturate. A konstans pedig a kép általános fényerejét szabályozza, enélkül a szűrős beállítások használhatatlanok lennének.

A táblázat forrása az internetről innen-onnan és saját kísérletezgetés. De az CoverToBW Pro nagyságrendekkel jobb eredményt ad...

Hozzászólás-megjelenítési lehetőségek

A választott hozzászólás-megjelenítési mód a „Beállítások mentése” gombbal rögzíthető.
A webhelyet a Drupal - egy nyílt tartalomkezelő rendszer - működteti