::::::: Magyar Fotográfiai Múzeum :::::::
  ::::::: Magyar Fotográfiai Múzeum :::::::
::::::: Magyar Fotográfiai Múzeum ::::::: ::::::: A múzeum munkája ::::::: ::::::: Kiadványaink ::::::: ::::::: Kiállításaink :::::::
 
 
 
2004. február 13. - április 4.
Vadas Ernő életműkiállítás

VADAS ERNŐ
(Nagykanizsa, 1899. december 17 - Budapest, 1962. május 30.)

Libák című képe 1931-ben a svájci Camera pályázatán az egész fotós világ szavazata alapján nyerte el az ezer aranyfrankos első díjat. A londoni Royal Photographic Society Emerson-plakettjét kapta 1934- ben, 1938-ban az American Photography évkönyvében a 13.424 kiállító művész között az 5. helyet foglalta el. Ha nem itt és nem ekkor él, tehetségével, akarásával, a fotó szenvedélyes szeretetével a meglévőnél nagyságrendekkel nagyobb ismertségre tehetett volna szert.

Első képét 1918-ban csinálta, amikor sikeres érettségije után szüleitől kapott egy 9x12-es fényképezőgépet. Fotós pályája 1927-ben indult, amikor Balogh Rudolftól tanult. Igen jó tanítványnak bizonyult. A két háború közti időszak egyik legsikeresebb, ugyanakkor talán legnagyobb hatású fotósa lett Magyarországon. Sok amatőrt és hivatásos fényképészt tanított. Ő indította el pályáján Csörgeő Tibort, Szöllősy Kálmánt, Járai Rudolfot. A magyaros stílus kiemelkedő képviselője. Jól komponált képeit merész fény-árnyék hatások, ellenfény, tükörfényes felületű brómezüst papír, lendület jellemezte. Fotói megjelentek a Stefan Lorant szerkesztette Picture Postban és a Lilliputban, de a Vanity Fair, a Harper’s Bazaar, a London News is közölte felvételeit.

1945-ben a mauthauseni lágerből került haza Magyarországra. Egyéni alkotóként sem menekülhetett meg az államosítástól. A Magyar Fotó Állami Vállalathoz, majd 1956 után jogutódjához az MTI-hez került, felszerelésével, archívumával együtt. A magyaros stílus eredményeit, hagyományait megpróbálta átmenteni a szocialista realizmus talajára. Képeit ma látva, megborzongat a kor hazug levegője.

Kiállításokon összességében 67 aranyérmet nyert. Hivatalosan is elismerték munkásságát, alapításától a Magyar Fotóművészek Szövetsége elnöke volt és a MÚOSZ (Magyar Újságírók Országos Szövetsége) fotószakosztályának is elnökévé választották. Angyalfi Andor mellett a Nemzetközi Amatőrfényképészek Világszövetségének magyarországi igazgatója 1947-ben. A Nemzetközi Újságíró Szövetség fotóriporteri szakosztálya 1962-ben elnökségi taggá választotta. Ezek csak címek. De a képei is nagyon jók.

 
 
::::::: Magyar Fotográfiai Múzeum :::::::
::::::: Impresszum :::::::