::::::: Magyar Fotográfiai Múzeum :::::::
  ::::::: Magyar Fotográfiai Múzeum :::::::
::::::: Magyar Fotográfiai Múzeum ::::::: ::::::: A múzeum munkája ::::::: ::::::: Kiadványaink ::::::: ::::::: Kiállításaink :::::::
A Magyar Fotográfiai Múzeum könyvsorozatai
3.
„A magyar fotográfia forrásai”
Albertini Béla: Szélpál Árpád, a szociofotós

Szélpál Árpád, a szociofotós

Szélpál Árpád (Törökszentmiklós, 1897 – Saclas, Franciaország, 1987) a Galilei Kör, majd Kassák Lajos hatására került a baloldali eszmék hatása alá. Hivatali munkája mellett avantgárd verseket írt, képzőművészekkel barátkozott, autodidakta módon szerzett fényképezési ismereteit Kassák tanácsára bővítette. 1929 őszétől a Népszava kezdte közölni riportjait. A lap hétvégi számaiban megjelenő, Budapest szociális gondjairól szóló írásait saját fényképeivel illusztrálta. Az írások rendszeressé váltak, 1938-ig alig múlt el hétvége Szélpál szocioriportja nélkül. Szélpál és a Népszava kapcsolata többrétű volt, 1934-ben Bresztovszky Edétől átvette az irodalmi rovat vezetését, így elsősorban neki köszönhetjük József Attila verseinek Népszavabeli közlését.

Magyarországról való kényszerű távozásáig (1939), közel ezer szociofotója jelent meg a Népszavában. A népszerű napilap igen széles körben tették ismertté képeit, ezért bátran mondhatjuk, hogy a Népszavában publikáló Szélpál lett a két világháború közötti korszak talán legnagyobb hatású szociofotósa.

Franciaországból rövid ideig még tudósította lapját, de soha többé nem tért haza Magyarországra.

A nyolcvanas években egy törökszentmiklósi tanár, dr. Fehér Imre fedezte fel ismét Szélpál Árpádot, s hamarosan egy, a Fotóművészetben közölt levél-interjúval a szociofotós Szélpál életműve is bekerült a köztudatba.

Albertini Béla, a szociofotó legjobb magyarországi ismerője bemutatja életútját, elemzi szociofotós munkásságát. A kutatás során a Népszava számaiból összegyűjtötte valamennyi megjelent Szélpál-fotót, egyben a képeket közlő riportok bibliográfiai feldolgozását, annotálását is elvégezte. Ezek az összefoglalások azért is fontosak, mert élményszerűen idézik meg a lap egykori atmoszféráját. Eredeti Népszava-példányok a harmincas évekből jelenleg ugyanis igen kevés helyen érhetők el.

Az alapkutatásokra épülő Szélpál-monográfia a magyar sajtófotó-történet egyik legjobb hagyományával, a Népszava múltjának egy jelentős szeletével ismerteti meg az érdeklődőket.

 
A kiadvány képeiből
 
 
A képek nagyításához kérjük használja az egerét...
 
::::::: Magyar Fotográfiai Múzeum :::::::
::::::: Impresszum :::::::