-


VISSZA A FOOLDALRA
························································································································································
ELOZETES SZAVAK · FOTOTIPOLÓGIA · FOTÓKONZERVÁLÁS
························································································································································
DIREKTPOZITÍVEK · NEGATÍVOK · POZITÍV ELJÁRÁSOK
························································································································································
MÉRETEK · KÉMIA és TÖRTÉNETI MAGYAR-MAGYAR SZÓTÁR

ZOOOOOOOOOOOOM

POLAROID

  -
 Névvariánsok:

Sofortbild (ném.)

  -
 Nyilvánosságra  hozás idopontja:

Land 1943-ban kezdte meg az eljárás kifejlesztését. 1947. február 21-én 18x24 cm-es kameráját és az eljárást bemutatta az Optical Society of America-nak. Az első polaroid termékek: Polaroid 95 Land Modell és a Polaroid 40 típusú, szépia színű film (1948). A Polaroid 31 valódi fekete-fehér képet adott (1950), a Polaroid diapozitívet 1957-ben fejlesztették ki. Ezt követte a 36 din érzékenységű Polaroid film (1959) és a Polascope 410 (1961). A Polaroid 55 P/N 9x12 cm-es film volt az első, amely a pozitív mellett nagyítható negatívot is eredményezett. A Polacolor az első színes polaroid eljárás (1963). Polaroid 414 (infravörös érzékenységű) (1964), Polaroid SR-7 (röntgen) (1965), Polaroid MS 20, MS 40, MS 45-ös modellek (színes és fekete-fehér igazolványképek készítésére) (1969), SX 70 rendszer (1972), Polaroid 105 (fekete-fehér pozitívot és negatívot is adott) (1974), Polivision (1977).

  -
 Felfedezője:

dr. Edwin Herbert Land

  -
 Anyaga:

Többféle eljárás, más-más anyaggal, ezek egy része még ma is gyártási titok. Kizárólag nagyüzemi előállítású.

  -
 Jellegzetességei:

A Polaroid összefoglaló név, számtalan fajtája van. Ezek egy része már nem is direktpozitív, hiszen negatívot is képes létrehozni. A Polaroid lényege, hogy olyan, tömegek által művelhető fotóeljárást kínál, amely a laboratóriumi munkák elkerülésével, azonnal kész pozitív képet ad felhasználójának. A készítőnek csak a kép megkomponálásával kell törődnie, létrehozása technikai feltételeivel nem, miután a legtöbb Polaroid eljárásnál a fényképezőgép és a sötétkamra egybe van építve. Az első gépek még amatőrök részére készültek, de az idők során a hivatásos fényképészek és a fotóművészek is használták és használják.

  -
 A készítés módja:

Kizárólag gyári előállítású.

  -
 Méretei:

Az eddig ismert legnagyobb méret 50x60 cm. Ebből a kamerából jelenleg csak négy működik a világon. A kisebbek többféle méretűek, egészen az igazolványkép nagyságig.

  -
 Magyarországi  használata:

Leghíresebb művelője André Kertész, aki élete utolsó éveiben lakásában, ablakából fényképezett Polaroiddal. Ezekből a képekből adta ki From my Window című albumát.

Polaroidokat kiállításokon is bemutató hazai kortárs képviselői: Barta Zsolt Péter, Drégely Imre, Esztergomi Katalin, Gábos Kálmán, Rodolf Hervé, Kerekes Gábor, Krasznai Mihály, Kulcsár György, Lugosi Lugo László, Stalter György, Swierkiewicz Róbert, Tasnádi László, Tóth Gábor, Vécsy Attila, Zsigmond Gábor és a sor még folytatható, naponta új és új alkotók tesznek kísérletet a Polaroid eljárással.

  -
 Gyakorisága,  értéke:

Az 1980-as években naponta 4 milliót készítettek belőle világszerte. Értéket tehát csak a nevesebb fotóművészektől származó, autorizált kópiák képviselnek, illetve azok a képek, amelyek témájuknál fogva fontosak egy-egy gyűjtemény számára. Minden korai Polaroid eljárásból érdemes egy-két darabot őrizni.

  -
 Konzerválási  feladatok:

Jelenleg ehhez még nem rendelkezünk elég információval, ezért csak az általános szabályokat alkalmazzuk rájuk is.

  -
 Irodalom:

Járai Rudolf: Walter Dreizner: 1 perc 1 kép. Fotó, 1963. február, 70?72. o.;
[?]: Színes polaroid eljárás. Fotó, 1963. március, 129. o.;
Sárközi Zoltán: Polaroid gépújdonságok. Fotó, 1965. március, 136. o.;
[?]: A Polaroid Colorpack kameráról. Fotó, 1965. június, 278. o.;
[?]: Aladdin, a mágikus kamera. Fotó, 1973. augusztus, 373?374. o.;
[?]: Polaroid Land 2000. Fotó, 1976. december, 556. o.;
Bodor Ferenc: A Polaroid 95-ös modelljétől az SX 70-ig. Élet és Tudomány, 1981. október 30. 1597. o.;
Nagyváradi József: Polaroid újdonságok. Fotó, 1982. február, 85. o.;
Fábián László: SX-70. Fotóművészet, 1984. 4. 31?33. o.;
[?]: Storing, Handling and Preserving Polaroid Photographs: A Guide. Polaroid Instant Photography, 1983.;
Kincses Károly: A polaroid technika fejlődésének főbb állomásai. Fotóművészet, Polaroid különszám, 1991. 3?4. o.

  -
 Internet:

Polariod Company --- http://www.polaroid.com

 

  -    Magyar Fotográfiai Múzeum  --  Hungarian Museum of Photography    -    Amíg valakinek egy-két, esetleg tíz-húsz fényképe van, úgy tárolja, kezeli, ahogy ô maga  akarja, tudja...

Tôrténeti Fotóeljárások Magyarországon